Foto

  • 27 czerwca 2010
  • wyświetleń: 4949

Projekty zrealizowane przez ZSZiO

Projekty zrealizowane przez ZSZiO · fot. ZSZiO w Woli
W czwartek 24 czerwca w Woli odbyła się uroczystość podsumowująca projekty zrealizowane przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w latach 2009/ 2010 w ramach programu Leonardo da Vinci.

Projekty zrealizowane przez ZSZiO


Projekty zrealizowane przez ZSZiO


Projekty zrealizowane przez ZSZiO


W Programie Leonardo da Vinci Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących uczestniczy bardzo aktywnie już od roku 2007, pozyskując dotacje unijne i realizując z bardzo dużym powodzeniem projekty mobilności - projekty wymiany doświadczeń, wysyłając swoich nauczycieli za granicę w celu zbierania nowych doświadczeń zawodowych oraz projekty stażowe wysyłając swoich uczniów na praktyki zawodowe do krajów europejskich, w celu zdobywania kompetencji i umiejętności zawodowych w krajach Unii Europejskiej.

Program Leonardo da Vinci jest jednym z czterech głównych programów sektorowych edukacyjnego programu Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe życie". Propaguje działania zmierzające do poprawy jakości systemów kształcenia i szkolenia zawodowego oraz dostosowania systemu edukacyjnego do wymogów rynku pracy.

Cele programu Leonardo da Vinci

Program Leonardo da Vinci ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Wspiera także rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich (np. transfer punktów kredytowych w kształceniu i szkoleniu zawodowym, narzędzia EUROPASS), a także działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego. Promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Wspiera także mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staży i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów.

Podczas spotkania uczestnicy projektów staży i wymiany doświadczeń zaprezentowali efekty swoich działań. Projekty mobilności zorganizowane i zrealizowane przez Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w latach 2009/2010:

- Projekt Wymiany Doświadczeń "Mechatronika - nowa jakość kształcenia zawodowego"
- Projekt Stażu "Mobilny Europejczyk - doskonalę wiedzę i umiejętności zawodowe na europejskim rynku pracy"
- Projekt Stażu "Technik Informatyk - Praca nie tylko przy komputerze"

Wiadomość zupełnie świeża - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących pozyskał fundusze unijne i będzie realizował w roku 2011 Projekt Stażu "Młodzi i konkurencyjni technicy doskonalą umiejętności zawodowe na niemieckim rynku pracy", Uczniowie kształcących się w zawodach Technik Informatyk i Technik Handlowiec wyjadą na praktyki zawodowe do Niemiec.

Projekt Wymiany Doświadczeń "Mechatronika - nowa jakość kształcenia zawodowego" zrealizowany był w Lipsku (Niemcy) w lutym 2009 roku. Wzięło w nim udział pięciu nauczycieli ZSZiO.

Projekt "Mobilny Europejczyk - doskonalę wiedzę i umiejętności zawodowe na europejskim rynku pracy" był drugim z zaprezentowanych projektów. Zrealizowany był on we wrześniu 2009 roku w Lipsku (Niemcy). Brało w nim udział 20 uczestników - uczniów technikum w zawodach technik elektronik i technik handlowiec.

Kolejny projekt stażowy nosi tytuł "Technik Informatyk - praca nie tylko przy komputerze". Jego uczestnicy wrócili miesiąc temu z Cordoby w Hiszpanii. W projekcie tym uczestniczyło 20 uczniów, kształcących się w zawodzie Technik Informatyk.

Uczestnicy zaprezentowanych projektów otrzymali z rąk Wicestarosty Pszczyńskiego Zygmunta Jelenia oraz dyrektora szkoły Piotra Cygana certyfikaty i dyplomy oraz dokument Europass Mobilność, potwierdzające ich udział w uprzednio przedstawionych projektach.

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego beneficjenci projektów mogli podzielić się swoimi wrażeniami z zaproszonymi gośćmi.

Projekty wymiany doświadczeń są to wyjazdy zagraniczne osób odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe.

Cele projektów wymiany doświadczeń

Celem tych wyjazdów jest transfer ciekawych rozwiązań oraz doskonalenie i modernizacja metod, praktyk stosowanych w zakresie kształcenia zawodowego.

Projekty te mają na celu z jednej strony osobisty rozwój zawodowy uczestników, z drugiej zaś strony poprawę systemów kształcenia i szkolenia zawodowego przez wprowadzanie nowych rozwiązań w instytucjach wysyłających.

Projekty VETPRO wspierają uczestników w przyszłych działaniach szkoleniowych, w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji, aby ułatwiać im rozwój osobisty w kontekście zawodowym.

Wspieranie wzrostu jakości i innowacji w kształceniu zawodowym i popularyzowanie dobrych praktyk w systemach kształcenia zawodowego.

Projekty wymiany doświadczeń dają uczestnikom również możliwość nawiązania współpracy międzynarodowej i organizacji wyjazdów na staże i praktyki zagraniczne dla uczniów danej placówki szkoleniowej.

Projekty Staży Zagranicznych

Celem projektów stażowych jest wspieranie uczestników działań szkoleniowych w zdobywaniu i wykorzystywaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w nowym środowisku zawodowym, aby ułatwiać im dalszy rozwój osobisty, umożliwienie uczestnikom projektów stażowych poznania środowiska zawodowego, organizacji i kultury pracy w innym kraju, zachęcanie do otwartości i współpracy, wspieranie zdolności adaptacyjnych oraz uwrażliwienie na różnice mentalne i kulturowe.

Europass Mobilność

Najważniejszym dokumentem potwierdzającym udział w opisanych projektach jest Europass Mobilność. Dokument ten służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia, odbywanych w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia).

Europejska ścieżka kształcenia to na przykład:

- praktyka zawodowa w przedsiębiorstwie;
- semestr nauki na uczelni zaliczony w ramach programu wymiany;
- praktyka w charakterze wolontariusza w organizacji pozarządowej.

Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej, która umożliwia każdemu obywatelowi Europy prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych w sposób jasny i zrozumiały w całej Europie.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:

- Wicestarosta Pszczyński - Pan Zygmunt Jeleń
- Dyrektor Wydziału Edukacji Gminy Miedźna - Pani Marianna Korkosz,
- Radna Gminy Miedźna - Pani Zofia Białoń
- Kierownik Szkolenia Praktycznego Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 w Pszczynie - Pan Dariusz Chromik
- Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących

ZSZiO w Woli

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

ZSZiO

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "ZSZiO" podaj